Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu
Tel. 605-379-842, 602-258-260, email : zarzad_ksk@wp.pl
www.ksk.wroclaw.pl
https://pl-pl.facebook.com/kskwroclaw/
www.ksk.wroclaw.pl

Pociąg z repatriantami – rekonstrukcja z udziałem taboru należącego do KSK Wrocław

Klub powstał na kanwie wspólnych zainteresowań kilkudziesięciu osób w 1989 roku. Działał wtedy jako nieformalna grupa miłośników kolei. Zajmował się dokumentacją fotograficzną zachodzących zmian w infrastrukturze i taborze na polskich torach. Działalność ta odbywała się wbrew absurdalnemu zakazowi fotografowania, jednocześnie zrzeszeni w nieformalnej grupie aktywnie z nim walczyli.
W 1991 roku Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu postanowił sformalizować swoją działalność i złożył wniosek o rejestrację stowarzyszenia. Proces zakończono 16 maja 1991 roku, Klub został zarejestrowany przez Sekcję Rejestrową Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu i decyzją nr 13/91 wpisany do rejestru organizacji i stowarzyszeń.

W dniu 26 stycznia 2006 Klub zarejestrował w KRS nowy statut i otrzymał status organizacji pożytku publicznego. Od tej chwili stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w akcjach promujących kolej i wspiera czynnie i merytorycznie inne Organizacje Pożytku Publicznego.

W 1999 roku Klub otrzymał pierwszą własna jednostkę taboru. Wagon węglarka 29W został przekazany przez Elektrownię Turów. Od tego momentu stowarzyszenie zaczęło kolekcjonować unikatowe i zabytkowe wagony i lokomotywy, głownie eksploatowanych w Polsce w latach 20-80 dwudziestego wieku. Obecnie posiadamy 100 jednostek historycznego taboru kolejowego a w tym sprawne: lokomotywa parowa serii TKh, lokomotywy spalinowe serii SM30, Ls40 i 409Da, 4 wagony osobowe, 20 towarowych.

Renowacja przez członków Klubu lokomotywy Ls40. Fot. KSK Wrocław

Klub współpracuje z różnymi przewoźnikami kolejowymi, np. takimi jak PolRegio, PKP CARGO SA, Intercity SA, SKPL, Majkoltrans, STK, czy też PKP PLK SA.
Obecnie pracujemy nad stworzeniem stałej wystawy zlokalizowanej w okolicy ulicy Paczkowskiej we Wrocławiu.
Działalność Klubu obejmuje nie tylko tabor kolejowy skali 1:1, ale też modele kolejowe i kolejowa makieta modułowa w skali 1:87 (skala H0)

Aktualna Oferta Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu:

 

 

Może cię zainteresować

Parowozownia Skierniewice

Parowozownia Skierniewice ul. Łowicka 1, Skierniewice tel. 730–181–323 e-mail: zwiedzanie@psmk.org.pl Historia Parowozowni Skierniewice Dojazd: http://www.psmk.org.pl/jak-do-nas-trafic/ Kalendarz wydarzeń: http://www.psmk.org.pl/kalendarz-imprez/ Parowozownia...

Czytaj dalej