Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
34-720 Chabówka
www.skansenchabowka.pl
tel. 663-29-27-13

Ekspozycja stała

Należący do PKP CARGO S.A. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów. Skansen dysponuje:
parowozami: Ol12-7, OKz32-2, Ty2-911, Ty2-953, TKt48-191, TKh49-1,
wagonem spalinowym SN61-168,
lokomotywą spalinową SM30-211,
wagonami: osobowymi, bagażowymi, pocztowymi oraz towarowymi.

Parowozy Ty2-953 i Ty2-911 ze Skansenu w Chabówce. Fot. Maciej Panasiewicz

Wszystkie pojazdy muszą, zgodnie z przepisami, mieć przeprowadzane naprawy i przeglądy, dlatego należy sprawdzić w opisie pojazdu czy jest aktualnie sprawny czy w naprawie.
Do obsługi czynnych parowozów pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska.
Lokalizacji Skansenu w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszej linii kolejowych w Polsce z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową. Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy.
To właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji filmów pt. „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Sława i Chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Aryjska Para”, „Karol”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Doktor Halina” (Teatr TVP), „Wichry Kołymy”, „Historia Roja”, „Syberiada”, „Bilet na Księżyc”, „Panie Dulskie”, Szpiedzy w Warszawie”, „Zimna Wojna”.

Hotel:

Dla zainteresowanych dłuższym pobytem, Skansen oferuje 25 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4-osobowych w różnych standardach. Goście mają do dyspozycji kuchnię, salę kominkową, salę konferencyjną z rzutnikiem i ekranem, grill, bezpłatny parking oraz bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi.

Budynek hotelowy w Skansenie.

Cennik:

Wstęp (bilet normalny): 8,00 zł
Wstęp (bilet ulgowy): 4,00 zł
Przewodnik: 40,00 zł

W okresie do 28 kwietnia 2018r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 15:00.

W okresie od 28 kwietnia do 31 października 2018r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 18:00.

W okresie od 1 listopada 2018 do 27 kwietnia 2019r. Skansen można zwiedzać codziennie:
– w dni robocze w godz. od 8:00 do 15:00,
– w soboty, niedziele i święta od godz. 8:00 do godz. 15:00.

Pociągi retro

Parowóz Ty42-107 z pociągiem retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej, samochód Syrena 105L z 1978 roku. Fot. Maciej Panasiewicz

We wszystkie weekendy wakacyjne z wyjątkiem 18 i 19 sierpnia, zapraszamy na przejażdżki pociągami retro. Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed 80-ciu lat to dla wszystkich pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku, tym bardziej, że w tym roku wydłużamy relację pociągów z Chabówki przez Rabkę Zdrój do KASINY WIELKIEJ – jednej z najpiękniej i najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce u stóp Śnieżnicy.
Kasina Wielka to rodzinna miejscowość Justyny Kowalczyk. To właśnie tutaj swoje filmy realizowali laureaci Oscarów, Steven Spielberg czy Andrzej Wajda. To niepowtarzalna atrakcja do przejazdu pociągiem po jednym z najpiękniejszych fragmentów Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która do dziś zachowała swój niepowtarzalny, oryginalny i historyczny wygląd.
Podczas postoju na stacji w Kasinie Wielkiej, pasażerowie pociągu będą mogli skorzystać z przejazdu krzesełkową koleją linową na Śnieżnicę, skąd można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego. Cena promocyjna za wyjazd i powrót koleją linową. W restauracji przy wyciągu specjalna oferta gastronomiczna dla podróżnych pociągu retro!
Stacja kolei linowej znajduje praktycznie przy samej stacji PKP. Pociąg retro będzie czekał na pasażerów 1 godzinę 30 minut, tak by wszyscy chętni mieli czas na odpoczynek, by następnie pociągiem retro wrócić do Chabówki. Na stacji czynna jest również restauracja. To najlepszy pomysł na miłe spędzenie czasu z dala od współczesności w przepięknej scenerii.

Rozkład jazdy i cennik pociągów retro Chabówka – Kasina Wielka – Chabówka

Oprócz wakacyjnych pociągów retro Skansen w Chabówce jest współorganizatorem Projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, którego operatorem jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego finansuje ten Projekt. Co roku zaplanowanych jest wiele podróży retro adresowanych dla wszystkich, nie tylko miłośników kolei. Przejazdy pociągami historycznymi w ramach ww. projektu, oprócz niezapomnianej podróży zabytkowym taborem, będą obfitowały w dodatkowe atrakcje na pokładzie oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Rozkłady jazdy i cenniki pociągów retro w ramach Projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej

 

 

Może cię zainteresować

Parowozownia Skierniewice

Parowozownia Skierniewice ul. Łowicka 1, Skierniewice tel. 730–181–323 e-mail: zwiedzanie@psmk.org.pl Historia Parowozowni Skierniewice Dojazd: http://www.psmk.org.pl/jak-do-nas-trafic/ Kalendarz wydarzeń: http://www.psmk.org.pl/kalendarz-imprez/ Parowozownia...

Czytaj dalej

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu Tel. 605-379-842, 602-258-260, email : zarzad_ksk@wp.pl www.ksk.wroclaw.pl https://pl-pl.facebook.com/kskwroclaw/ www.ksk.wroclaw.pl Klub powstał na kanwie wspólnych...

Czytaj dalej