Przygotowanie i transport do naprawy wagonu typu 3A

W lipcu i sierpniu nasza Fundacja, mimo ogromu prac związanych z organizacją i realizacją Parowozjady w Chabówce, nie zwalniała tempa przy czynnościach związanych z przygotowaniem i transportem wagonu typu 3A. Tak jak zapowiadaliśmy odbudowa tego bezcennego pojazdu jest naszym priorytetowym celem długoterminowym. Harmonogram prac przebiega terminowo.
W czerwcu i lipcu w wagonie zostały zdemontowane ściany wewnętrzne oraz wymontowano okna. W ich miejsce wstawiono blachy dla umożliwienia skutecznego i bezszkodowego dla wnętrza wypiaskowania pudła.
Następnie wagon został podniesiony na podnośnikach Kutruff’a w celu oględzin i przygotowania do transportu układu biegowego, wózków i hamulca zespolonego. Po przeprowadzeniu oględzin technicznych i przesmarowaniu elementów trących podwozia przeprowadzona została próba działania hamulca, po której wagon przygotowano do transportu.

Po uzyskaniu odpowiednich zgód na przejazd, 9 sierpnia wagon wyruszył w drogę do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie w firmie PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. rozpocznie się kolejny, najważniejszy etap naprawy tj. naprawa pudła, wózków i prace lakiernicze. O ich postępach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Wagon 3A już na terenie PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim Fot. Damian Duda, Ostrowski Klub Miłośników Kolei

Może cię zainteresować

Portret parowozu serii Pt47

Paweł Terczyński

Ciężki parowóz Pt47, chociaż na pierwszy rzut oka mógł wydawać się mało finezyjną konstrukcją, odegrał niebagatelną rolę w powojennej...

Czytaj dalej