Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Fundacja Ochrony Dziedzictwa
Przemysłowego Śląska
Oddział w Jaworzynie Śląskiej – Muzeum
Kolejnictwa na Śląsku
ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel. 074 63 74 330
kom. 692 407 401
www.muzeumtechniki.pl

Muzeum
Kolejnictwa na Śląsku, jako prywatna placówka, rozpoczęło swoją działalność w 2004 roku na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. Po ponad rocznych staraniach zmierzających do
ratowania kolekcji zabytkowego taboru kolejowego zgromadzonego w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum wydzierżawiło teren od Gminy Jaworzyna Śląska. Od 2005 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku działa pod nadzorem Ministerstwa Kultury oraz posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Od 1.01.2017 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, niezależnej organizacji pozarządowej podejmującej się praktycznej ochrony wybranych obiektów poprzemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Śląska. Podstawowym celem działalności Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych.
Misja Muzeum realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki. Muzeum podejmuje także
działania prospołeczne na terenie powiatu Świdnickiego.

EKSPOZYCJA

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku udostępnia ekspozycje obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy z okresu od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku.
Zbiór składa się z ponad 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km.
Muzeum posiada jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – polską
lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. Do zwiedzania udostępnione są również wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych. Znaczącą część kolekcji
stanowią zbiory ikonograficzne, biblioteczne, archiwalne oraz związane z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu.
Wiosną 2014 roku w Muzeum została uruchomiona „Trasa Parowozowa”, która jest dodatkową, atrakcyjną formą prezentacji zbiorów.
Dzięki remontom i modernizacji zabytkowej infrastruktury kolejowej, organizowane są przejazdy zabytkowym taborem po trasie wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum.

OFERTA

Zwiedzanie z przewodnikiem – zwiedzanie z Przewodnikiem stałej ekspozycji zabytkowego
taboru kolejowego (wybranych jednostek) oraz tzw. wystaw dodatkowych m.in. makiety kolejowej.
Muzeum organizuje także wyjątkowe spacery po niestandardowej trasie tzn. Zakamarki – kuratorskie zwiedzanie z kustoszem Muzeum.
Przejazdy Trasa Parowozową – Przejazdy trasą kolejową wiodącą po najważniejszych częściach Muzeum, które umożliwiają zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni.
Oferta dla szkół
– Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania –
nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby wizyta w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dopasowana była do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od przedszkolaków po młodzież szkół średnich. Ważną część naszej Ofert Szkolnej stanowią Lekcje Muzealne realizowanych w oparciu o własne zasoby kadrowe i sprzętowe dla przedszkolaków i uczniów wszystkich poziomów kształcenia.
Wagony Sypialne – Muzeum Kolejnictwa na Śląsku dysponuje bazą noclegową w stylowych, odrestaurowanych wagonach sypialnych PKP z lat 70-tych XX wieku. Nocleg możliwy jest w przedziałach 1, 2 i 3 osobowych. Wagony sypialne udostępniane są: Grupom zorganizowanym po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, Osobom indywidualnym w trakcie wydarzeń organizowanych na terenie Muzeum (m.in. Gala Parowozów, Diesel Fest)
Kolejowe Bistro – Od maja 2016 r. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku świadczy dla swoich gości usługi gastronomiczne w ramach KOLEJOWEGO BISTRO, baru szybkiej obsługi zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70-tych XX wieku. KOLEJOWE BISTRO dla grup zorganizowanych dostępne jest we wszystkie dni tygodnia – po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Gości indywidualnych zapraszamy we wszystkie weekendy sezonu wiosenno – letniego (maj-wrzesień).

Może cię zainteresować

Portret lokomotywy serii EU06

Paweł Terczyński W trzecim dziesięcioleciu XXI wieku na polskiej sieci kolejowej możemy spotkać rozmaite konstrukcje lokomotyw elektrycznych. Coraz powszechniejsze...

Czytaj dalej

Portret parowozu serii Pt47

Paweł Terczyński Ciężki parowóz Pt47, chociaż na pierwszy rzut oka mógł wydawać się mało finezyjną konstrukcją, odegrał niebagatelną rolę...

Czytaj dalej