Zakup i przywrócenie do służby wagonu bezprzedziałowego typu 120A

Jednym z głównych celów statutowych naszej Fundacji jest opieka i renowacja historycznego taboru kolejowego. Dlatego zgodnie z zeszłorocznymi deklaracjami rozpoczęliśmy starania o odbudowę wagonu pasażerskiego typu 7A, należącego do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Prace naprawcze właśnie się rozpoczęły. Nasza zeszłoroczna działalność, polegająca na sprzedaży wydawnictw i pamiątek oraz organizacji i współorganizacji imprez popularyzujących historię i dziedzictwo kolejowe pozwoliły zgromadzić środki finansowe, które chcemy przeznaczyć na ambitne i ważne cele.

Teraz konkrety.

Dzięki znakomitej współpracy z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu zakupiliśmy wagon typu 120A zbudowany w Pafawagu w 1974 roku. Jest to pierwszy pojazd zakupiony w 14-letniej historii działalności naszej Fundacji, który zamierzamy przywrócić do pełnej sprawności.

Stan techniczny wagonu jest bardzo zły. Niezbędny zakres naprawy określony został na poziom P5 – czyli naprawę główną. Remontu wymaga całe poszycie pudła, podłoga, okna, drzwi, wózki, układ hamulcowy, układ ogrzewania parowego oraz niektóre instalacje wewnątrz. Wymienić należy wszystkie uszczelki, baterie akumulatorów, zbiorniki sprężonego powietrza i wiele innych części . Wszystkie te prace zamierzamy przeprowadzić z własnych środków w ramach działalności pożytku publicznego. Docelowo, po remoncie, wagon będzie przez nas udostępniany do składów pociągów historycznych wszystkim zainteresowanym podmiotom.

Naprawa już się rozpoczęła. Jesteśmy na etapie demontażu okien oraz wycince uszkodzonych blach poszycia pudła. Niestety pracy będzie dużo. Bardzo dużo….

Wszystkich, którzy zechcieliby wesprzeć ten projekt informujemy, że w każdej chwili istnieje możliwość przekazania darowizny na konto naszej Fundacji z dopiskiem „działalność statutowa remont wagonu typu 120A” Zapewniamy, że każda otrzymana złotówka będzie przeznaczona na ten cel.
Fundacja Era Parowozów
Nest Bank
nr 78 1870 1045 2078 1071 5761 0001
tytuł przelewu: „działalność statutowa remont wagonu typu 120A”

 

Artykuły związane z tą inicjatywą

Portret parowozu serii Pt47

Paweł Terczyński

Ciężki parowóz Pt47, chociaż na pierwszy rzut oka mógł wydawać się mało finezyjną konstrukcją, odegrał niebagatelną rolę w powojennej...

Czytaj dalej

Portret parowozu serii Ty42

Paweł Terczyński

W okresie międzywojennym dążono do osiągnięcia pełnej samowystarczalności Polski, także pod względem zaopatrzenia kolejnictwa w tabor. Zaowocowało to nie...

Czytaj dalej

Portret parowozu serii Ty2

Paweł Terczyński

Druga wojna światowa spowodowała nie tylko ogromne zniszczenia infrastruktury i taboru kolejowego. W następstwie zmian granic Polski, całkowitemu przeobrażeniu...

Czytaj dalej